
Atklāta vēstule “Delfi” galvenajam redaktoram
Iepazīstoties ar rakstu “Apšauba Diānas Krūmiņas atbilstību parasportam. Čempione piesauc atriebību, melus un personisku nepatiku”, vēlamies norādīt uz rakstā atspoguļotās informācijas nepatiesumu, datu neprecizitāti un klaji pazemojošu attieksmi pret konkrētu Latvijas Paralimpiskās vienības sportisti – Diānu Krūmiņu. Raksts noniecina sportisti, viņas sasniegumus un apšauba viņas invaliditāti. Tajā pausti godu un cieņu aizskaroši apgalvojumi un apvainojumi par sportistes veselību (“viss neesot kārtībā ar galvu”).
Latvijas Paralimpiskā komiteja pauž sašutumu par Delfi.lv MPV kolektīva radīto rakstu “Apšauba Diānas Krūmiņas atbilstību parasportam. Čempione piesauc atriebību, melus un personisku nepatiku”, lūdzot Delfi.lv redakcijai izvērtēt raksta autoru profesionalitāti, ētiku un patieso motivāciju un objektivitāti šāda raksta radīšanā.
Lai arī esam par vārda brīvību un žurnālistu iespējām brīvi rakstīt par sev interesējošām tēmām, šis raksts ne tikai parāda konkrēto žurnālistu nekompetenci un nespēju izmantot faktos balstītu informāciju, bet arī nevēlēšanos iedziļināties paralimpiskā sporta specifikā. Analītiskā žurnālistika prasa analītisku pieeju problēmai, iekļaujot saturā visas iesaistītās puses, pārliecinoties par faktiem un nepubliskojot informāciju, kas var būt neprecīzi interpretējama. Diemžēl raksts “Apšauba Diānas Krūmiņas atbilstību parasportam. Čempione piesauc atriebību, melus un personisku nepatiku” rada nekvalitatīvas žurnālistikas iespaidu, ar mērķi vērsties pret konkrētām personām Latvijas Paralimpiskajā komitejā, pazemot šos cilvēkus un radīt šaubas par paralimpiskā sporta īstumu. Tādā veidā tiek grauta arī Latvijas Paralimpiskās komitejas un tās sportistu slavu.
Delfi.lv MPV žurnālistu profesionalitāti liek apšaubīt arī fakts, ka konkrētās publikācijas tapšanas laikā ar tās autoru Jāni Freimani, uzzinot, ka Diāna Krūmiņai tiek uzdoti jautājumi, telefoniski sazinājās LPK ģenerālsekretāre Liene Apine, aicinot rūpīgi izvērtēt informāciju un informācijas iegūšanas avotus. Jānis Freimanis sarunā neslēpa, ka neizprot paralimpisko sportu, par ko varam pārliecināties arī viņa publikācijās. Vēl vairāk, pēc sarunas uzaicinājām Delfi.lv MVP žurnālistus piedalīties atklātā LPK valdes un Izpildkomitejas šā gada 29. janvāra sēdē, lai nedaudz iedziļinātos LPK darbā, pienākumos un uzdevumos. Šādu iespēju izmantoja žurnāliste Selīna Puķe, taču viņai nekādi jautājumi neradās, lai gan tika aicināta izmantot iespēju uzdot jautājumu jebkuram no sēdes dalībniekiem.
Rakstā par patiesiem tiek uzskatīti pieņēmumi no sportistes dzīvē iepriekš iesaistītiem trīs personāžiem no Latvijas ratiņbasketbola vides, kuri savu personīgo nepatiku pauž emocionālos izteikumos, kuri nav patiesi. Laikā, kad liela uzmanība tiek pievērsta sportistu mentālajai veselībai, šāds raksts ir ne tikai klaji pazemojošs, bet negatīvi ietekmē arī sportista mentālo veselības stāvokli. Šāda veida publikācija noniecina paralimpiskās kustības vērtības, par kurām Latvijas Paralimpiskā komiteja un tās sportisti iestājas jau 30 gadus.
Latvijas Paralimpiskā komiteja un tās sportisti vienmēr ir iestājušies par godīgu spēli, tostarp – ievērojot visus medicīniskās klasifikācijas noteikumus. Ja žurnālistam Jānim Freimanim būtu patiesa vēlme izprast temata, par ko viņš raksta, būtību, tad invaliditātes iegūšanas process, kas noris VDEĀK pārraudzībā, netiktu jaukts ar sportistu klasifikāciju. ( – Vai tev Latvijā ir piešķirta invaliditātes grupa? Kurš speciālists tevi klasificēja?)
Ieskicējot, kā notiek medicīniskā klasifikācija paralimpiskajā vieglatlētikā –
- pirmais solis ir klasifikācija nacionālā līmenī, kurā tiek veikts pirmreizējais sportista novērtējums. Tam tiek izmantota specializēta dokumenta forma, kura pēc tam ar pavadošo medicīnisko dokumentāciju tiek nodota starptautiskajam klasifikācijas panelim.
- otrais solis ir klasifikācija starptautiskā līmenī, kas notiek sacensību laikā. Tā ir iedalāma trīs daļās: medicīniskais novērtējums starptautisku klasifikatoru panelī, novērojums vieglatlētikas laukumā un novērojums vieglatlētikas laukumā sacensību laikā.
- Medicīnisko novērtējumu drīkst veikt tikai sertificēti ārsti, kuri ir specializējušies (1) fiziskas invaliditātes noteikšanā, (2) garīga rakstura traucējumu noteikšanā vai (3) redzes invaliditātes noteikšanā. Medicīniskā novērtējuma laikā tiek veikts fizisko spēju novērtējums, ko piefiksē speciāli tam paredzētā veidlapā. Medicīniskais novērtējums iekļauj arī fizisku pieskaršanos sportistam, lai pārliecinātos par muskuļu masas esamību vai neesamību. Tāpat tiek veikti koordinācijas un līdzsvara novērojumi, izpildot dažādus starptautiski atzītus testus un uzdevumus.
- Novērojums vieglatlētikas laukumā tiek veikts konkrētajā disciplīnā (T – track vai F – field). Vispirms tiek novērots iesildīšanās process, pēc tam – sportists tiek aicināts veikt, piemēram, šķēpa mešanas mēģinājumus, izmantojot 60% no spēka, palielinot to līdz 100% vairāku metienu gaitā. Sēdošajiem sportistiem novērojums iekļauj gan to, kā sportists apsēžas uz mešanas krēsla, kā piestiprina sevi pie tā, kā pieliecas, kā atliecas atpakaļ, kā kustās ķermenis metiena laika.
- Pēc tam notiek novērtējuma trešā daļa – novērojums vieglatlētikas laukumā sacensību laikā, kur tiek vērtēts sportista sniegums sacensībās, tostarp – vērotas viņa kustības, veids, kā viņš nokļūst uz un no mešanas laukuma u.tml.
- Sportistam tiek apstiprināta klase ar C (confirmed) vai R (review) statusu, kur C statuss nozīmē, ka cilvēkam ir piešķirta klase uz visu aktīvo karjeras laiku, jo viņu veselības stāvoklis neuzlabosies. C klasi piemēro tiem sportistiem, kam ir mugurkaula skriemeļu vai muguras smadzeņu bojājumi, kā arī amputācijas. R statuss tiek piešķirts sportistiem, kuriem iespējama situācijas uzlabošanās – šī klase parasti tiek piešķirta tiem sportistiem ar bērnu cerebrālo trieku vai citiem neiroloģiskiem traucējumiem, kas potenciāli var uzlaboties. Sportistiem ar R statusu reizi divos gados jāiet pārklasifikācija un no jauna jāiesniedz visa medicīniskā vēsture un dokumentācija. Informējam, ka sportistei Diānai Krūmiņai ir piešķirta F55 medicīniskā klase ar C (confirmed) statusu.
Klasifikācijas procesa noteikumos, kurus ar savu parakstu apliecina arī sportists, ir rakstīts, ka sportists pildīs klasifikatoru dotos uzdevumus savu spēju maksimālajās robežās. Klasifikatoru maldināšana ir uzskatāma par vienlīdzīgu antidopinga noteikumu pārkāpšanai.
LPK ir informēta par gadījumiem, kad kāda valsts ir vērsusies pret citas valsts sportista medicīniskās klasifikācijas atbilstību sportista spējām, un Latvija vairākkārt ir pievienojusies šādiem protestiem, kā arī informējusi Starptautisko Paralimpisko komiteju un Starptautiskās Paravieglatlētikas asociāciju par saviem novērojumiem, tostarp par Parīzes Paralimpisko spēļu dalībnieku no Itālijas F52 medicīniskajā klasē diska mešanā. Taču apliecinām, ka pret Latvijas para vieglatlētiem nekad nav iesniegts neviens protests par kāda Latvijas sportista vai sportistes neatbilstību medicīniskajai klasei. Situācijā, ja šāds protests būtu saņemts, par to tiek informēta Nacionālā Paralimpiskā komiteja un gadījumu izskata Starptautiskā Paravieglatlētikas asociācija. Sportists tiek aicināts uz atkārtotu klasifikācijas paneli tuvākajās iespējamajās sacensībās. Bez pārklasifikācijas piedalīties starptautiskās sacensībās nav iespējams, jo sportists SDMS sistēmā (sistēma, kurā notiek reģistrācija starptautiskām sacensībām), ir neaktīvs un viņu pieteikt sacensībām nevar.
Katrā sporta veidā klasifikācija atšķiras, taču aizvien vairāk sporta veidu medicīniskās klasifikācijas process tiek pielīdzināts para vieglatlētikai, tostarp ratiņbasketbolā, kur iepriekš par klasifikatoru varēja kļūt cilvēks bez medicīniskās izglītības un izpratnes.
Iepriekš minētais raksts diskreditē ne tikai sportisti Diānu Krūmiņu. Sniegtais starptautiskās klasifikatores Sandras Rozenštokas teiktais ir sagrozīts, jaucot faktus laika nogrieznī, un rada priekšstatu, ka pastāv pretruna starp viņas un sportistes Diānas Krūmiņas teikto.
Raksts par sportisti Diānu Krūmiņu diskreditē arī Valsts darbspēju un ekspertīzes ārstu valsts komisiju (turpmāk – VDEĀK) un tās sertificētos ārstus. VDEĀK ir atbildība par invaliditātes noteikšanu Latvijā. Līdz ar to, apšaubot Diānai Krūmiņai piešķirto invaliditāti Latvijā, ir pamats apšaubīt visus apmēram 219 000 lēmumus par Latvijā piešķirtām invaliditātes grupām.
Latvijas Paralimpiskajai komitejai arī ir informācija, ka sākotnēji Trīs zvaigžņu balvas A. Vaidera žurnālistu speciālbalvas ieguvējs bija cits žurnālists, taču divas dienas pirms pasākuma lēmums pēkšņi mainīts, un šo speciālbalvu ieguva Delfi.lv MPV žurnālistu komanda. Tas rada zināmu mulsumu par Delfi.lv žurnālistu objektivitāti un patiesajiem nodomiem, veidojot šādu rakstu sēriju, kā arī liek uzdot jautājumus par žurnālistu motivāciju, ētiku un neatkarību, veidojot reputāciju graujošus un nepatiesiem apgalvojumiem bagātus rakstus par Latvijas Paralimpisko komiteju un tās sportistiem.
Latvijas Paralimpiskā komiteja aicina izvērtēt raksta autoru motivāciju, radīt goda un cieņas aizskarošus rakstu darbus par Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistiem. Cik korekts un objektīvs ir raksts, kurā ir atspoguļots sportistes bijušā puiša viedoklis.
Atgādinām, ka šī nav pirmā reize, kad vēršamies pie Delfi.lv redakcijas ar vēstuli par nepatiesas informācijas izplatīšanu. 2024. gada 9. decembrī nosūtījām vēstuli par 2024. gada 5. decembrī publicētā raksta “Neļaus nevienam piedalīties” maldinošo un virspusējo saturu.
Ņemot vērā iepriekš minēto un faktu, ka LPK mēģinājumi novērst Delfi.lv žurnālistu sabiedrību maldinošo rīcību, esam vērsušies pie Tiesībsarga un Latvijas Mediju ētikas padomes.
Sagaidām, ka Delfi.lv redakcija rīkosies atbildīgi, atsaucot visu līdz šim melīgo informāciju par sportisti, paralimpieti, divkārtējo Paralimpisko spēļu čempioni, vairākkārtējo Eiropas un pasaules čempioni – Diānu Krūmiņu.
Liene Apine
LPK ģenerālsekretāre