Raksta attēls

Atklātas Latvijā pirmās Treneru un Parasportistu akadēmijas

2024.gada 10.jūnijs \\ Para vieglatlētika

Foto: Reinis Olins

Lai uzlabotu Latvijas parasportistu sniegumu, kā arī padziļināti apmācītu esošos un topošos parasporta trenerus, Latvijas Paralimpiskā komiteja ar IKT pakalpojumu sniedzēja “Bite Latvija” atbalstu izveidojusi Latvijā pirmās Treneru un Parasportistu akadēmijas, kas tika atklātas 9. jūnijā, ikgadējā Latvijas čempionāta paravieglatlētikā laikā. Kā norāda Daiga Dadzīte, Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente, šādas akadēmijas ir daudzu Eiropas valstu prakse, sniedzot iespēju sasniegt augstākus rezultātus parasportā, taču līdz šim to izveidei Latvijā pietrūcis finansējums.

Dadzīte uzsver, ka Latvijā parasporta treneriem nav specializētu izglītības iespēju, un šobrīd parasportistus trenē treneri, kuri šo prasmi apguvuši pašmācības ceļā. Esošajās augstāko izglītības iestāžu programmās ir dažas teorētiskas stundas par paralimpisko un pielāgoto sportu, tādēļ likumsakarīgi, ka Latvijā vērojams parasporta treneru trūkums. Vienlaikus parasportistiem trūkst vienotas platformas, kur iegūt zināšanas un pilnveidot savu sniegumu.

“Par šādu akadēmiju izveidi Latvijā esam domājuši jau sen, taču līdz šim tam trūka gan cilvēkresursu, gan atbilstošs finansējums, tāpēc tas ir nozīmīgs solis Latvijas parasporta attīstībā, ko beidzot varam īstenot ar mūsu ģenerālo partneru atbalstu. Šādas akadēmijas ir ierasta prakse vairākās Eiropas valstīs, tostarp Lietuvā, kur parasportisti pēc šādu akadēmiju ieviešanas sasnieguši augstākus rezultātus vairākos sporta veidos. Kopumā Treneru akadēmijas mērķis ir piesaistīt trenerus parasportam, savukārt Parasportistu akadēmija paredzēta, lai sniegtu parasportistiem vērtīgas zināšanas, uzlabojot viņu sportisko sniegumu un veicinot paralimpiskās kustības popularizēšanu sabiedrībā,” stāsta Daiga Dadzīte, Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente.

Viņa papildina, ka jaundibinātajās akadēmijās treneri un parasportisti vairāku nodarbību ciklā stiprinās savas kompetences dažādās jomās, kas palīdzēs sportistiem sasniegt augstākus mērķus un kopumā veicinās parasporta atpazīstamību Latvijā. Tās vadīs Latvijā atzīti speciālisti antidopinga jautājumos, uztura zinātnē, komunikācijā, sporta psiholoģijā, komandu veidošanā u.tml. 

Jau ziņots, ka šogad janvārī “Bite Latvija” un “TV3 Group Latvija” kļuva par Latvijas Paralimpiskās komitejas ģenerālajiem partneriem, parakstot četru gadu nodomu līgumu 1 miljona eiro apmērā, tā dubultojot valsts sniegto atbalstu komitejai. Abu partneru sniegtais finansējums ir pamats Parasportistu un Treneru akadēmiju izveidei.  

“Bite Latvija” ģenerāldirektors Arunas Mickevicius uzsver: “Parasports ir ļoti spēcīgs iedvesmas avots, kuru caurstrāvo degsme sasniegt mērķus, komandas darbs, bet centrā ir cilvēks. Rūpes par cilvēkiem ir ļoti būtiska Bites vērtība, tāpēc ir aizraujoši redzēt, ka mūsu sadarbība ar Latvijas Paralimpisko komiteju un parasportistiem turpina attīstīties, rezultējoties reālos darbos. Atbalstot Latvijas Paralimpisko komiteju, mūsu mērķis ir kopīgi stiprināt paralimpisko kustību, vairojot tās popularitāti sabiedrības vidū, palīdzot attīstīt parasportistu sniegumu un viņu treneru kompetences, tāpēc jaunizveidotās akadēmijas būs nozīmīgs tramplīns viņu sportisko mērķu un rezultātu sasniegšanā.” 

Atklājot Treneru akadēmiju, D. Dadzīte stāstīja, ka tā ir paredzēta gan esošajiem parasporta treneriem, gan tiem, kuri plāno savu nākotni saistīt ar parasportu. Kopumā, apmeklējot akadēmiju, treneriem 8-10 nodarbību ciklā būs iespēja apgūt dažādu parasporta veidu pamatus, pilnveidot prasmes darbam cilvēkiem ar invaliditāti, un iegūt zināšanas par antidopinga noteikumiem, uztura zinātni un sportistu motivēšanu. Savukārt Parasportistu akadēmija ir paredzēta esošajiem un topošajiem augstu sasniegumu parasportistiem. Apmācību laikā sportisti 8-10 nodarbību ciklā apgūs pašreprezentācijas prasmes sociālajos tīklos, komunikācijas pamatus, sporta psiholoģiju, uztura zinātni, antidopinga noteikumus, kā arī runu veidošanas pamatus.

Plānots, ka pirmās nodarbības akadēmijās sāksies oktobrī, kad būs noslēgušās Vasaras Paralimpiskās spēles Parīzē.  

Tikmēr, raugoties uz abu akadēmiju nākotni, D. Dadzīte pauda arī prieku par paravieglatlētiem – Diānu Krūmiņu, Aigaru Apini un Emīlu Dzilnu, kuri jau ir nodrošinājuši savu dalību šī gada Parīzes Paralimpiskajās spēlēs. 

“Patiesi ceru, ka, smeļoties iedvesmu no mūsu paralimpiešiem Aigara Apiņa, Diānas Krūmiņas un Emīla Dzilnas, jaunizveidotās Parasportistu un Treneru akadēmijas būs platforma jaunu čempionu izaugsmei, radot neatlaidīgus un talantīgus parasportistus,” piebilst D. Dadzīte.

Ikgadējo Latvijas čempionātu paravieglatlētikā organizē Latvijas Paralimpiskā komiteja un Latvijas Invalīdu sporta federācija.

Informāciju sagatavoja:

Una Ahuna-Ozola

Bite Latvija sabiedrisko attiecību speciāliste

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.