Raksta attēls

Eiropas Paralimpisko komiteju līderi Rīgā diskutēs par agresorvalstu dalību Parīzes Paralimpiskajās spēlēs

2024.gada 1.marts \\

8. martā Rīgā norisināsies Eiropas Paralimpiskās komitejas ārkārtas Ģenerālā Asambleja, kurā skatīs jautājumus par Eiropas valstu rīcību saistībā ar Starptautiskās Paralimpiskās komitejas (SPK) pieņemto lēmumu, kas pieļauj Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību Parīzē notiekošajās Vasaras Paralimpiskajās spēlēs 2024. gada augustā.

Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) bija viena no pirmajām parasporta organizācijām, kas pauda sašutumu un nosodījumu par SPK lēmumu, kas ļauj agresorvalstīm piedalīties Paralimpiskajās spēlēs Parīzē. Vienlaikus tā aicināja Eiropas Paralimpiskās komitejas meklēt kopīgus risinājumus situācijai, kurā caur sportu tiek attaisnoti kara noziegumi. Šāda ārkārtas Ģenerālā Asambleja notiks pirmo reizi, un tā Rīgā pulcēs 60 pārstāvjus no 35 Eiropas Paralimpiskās komitejas dalībvalstīm.

“Šāda pasākuma organizēšana Latvijā ir vērtīgs signāls visai sporta sabiedrībai gan mūsu valstī, gan starptautiskā līmenī, tāpēc esam pagodināti, ka šīs ārkārtas Ģenerālās Asamblejas organizēšana uzticēta tieši Latvijas Paralimpiskajai komitejai. Mūsu nostāja ir skaidra – Eiropas paralimpiskajām komitejām jāstrādā pie tā, lai Krievijas un Baltkrievijas sportistiem dalība Paralimpiskajās spēlēs Parīzē tiktu liegta. No dalībvalstīm esam saņēmuši arī virkni priekšlikumu, kā Eiropas paralimpiskās komitejas varētu rīkoties dažādos scenārijos. Viens no aktuālākajiem jautājumiem noteikti būs par to, ko īsti nozīmē neitrāla sportista statuss un kas ir kritēriji, kas sportistu par tādu padara. Jautājumi un raižu no dalībvalstīm ir daudz – to visu arī apspriedīsim asamblejas laikā,” pauž Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte.

Ārkārtas Ģenerālajā Asamblejā piedalīsies arī Eiropas Paralimpiskās komitejas prezidents Reimons Blondels (Raymon Blondel) un Ukrainas Paralimpiskās komitejas prezidents Valerijs Suškevičs (Valeriy Sushkevych). Paredzēts, ka uzrunu dalībniekiem teiks arī Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols un Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.

Atgādinām, ka pēc Starptautiskās Paralimpiskās komitejas lēmuma pielaist Krievijas un Baltkrievijas sportistus Parīzes Paralimpiskajām spēlēm kā neitrālos sportistus Latvija bija pirmā valsts, kas vērsās pie Eiropas Paralimpiskās komitejas ar aicinājumu rīkot ārkārtas Ģenerālo Asambleju, lai vienotos par tālāko Eiropas valstu rīcību un nostāju šajā jautājumā.

Latvijas Paralimpiskā komiteja un Latvijas Ratiņkērlinga izlase bija arī pirmās, kas 2022. gadā Pekinā notiekošajās Ziemas Paralimpiskajās spēlēs paziņoja, ka nespēlēs pret Krievijas izlases sportistiem. Īsi pēc Latvijas paziņojuma, lēmuma pievienojās citas pasaules valstis, taču nepilnas 24 stundas pirms Pekinas Paralimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas, SPK lēma par aizliegumu Krievijas un Baltkrievijas sportistiem startēt Ziemas Paralimpiskajās spēlēs.

Eiropas Paralimpiskās komitejas ārkārtas Ģenerālo Asambleju organizē Latvijas Paralimpiskā komiteja sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, “Mēness aptieka” un “Toyota”.

Mediju iespējas:

Uzreiz pēc ārkārtas Ģenerālā Asamblejas noslēguma tiks organizēta preses konference. Mediju pārstāvjus, kuri ir ieinteresēti atspoguļot asamblejā pieņemtos lēmumus, aicinām līdz 2024. gada 6.martam (ieskaitot) pieteikties dalībai, rakstot uz e-pastu daina.varpina@bcom.lv

Pieteikumā jāmin vārds, uzvārds, pārstāvētais medijs, kā arī kontaktinformācija.

Jautājumiem:

Liene Apine

LPK ģenerālsekretāre

tālr.: +371 29 154 309

liene.apine@lpkomiteja.lv

apine.liene@gmail.com

Latvijas Paralimpiskā komiteja

www.lpkomiteja.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.