Raksta attēls

Kā es pievienojos Para Vieglatlētikai: Diāna Dadzīte

2018.gada 23.aprīlis \\ Para vieglatlētika

Aicinām iepazīties ar Paralympic.org veikto interviju ar vienu no Latvijas izcilākajām sportistēm – Diānu Dadzīti. Starptautiskā Paralimpiskā komiteja šajā sezonā Diānu ievietojuši “Ones to watch” (tulk. Tie, kam vērts pievērst uzmanību) sarakstā. No angļu valodas tulkojusi Anna Krūmiņa.

Latvijas trīskārtējā Pasaules čempione Diāna Dadzīte pievienojas Pasaules Para Vieglatlētikas sarakstam “Ones to Watch 2018”, jo tieši pagājušogad viņa aizvadījusi satriecoši labu sezonu! 32 gadus jaunā sportiste izcīnīja trīs zelta medaļas Pasaules čempionātā vieglatētikā, kas norisinājās 2017. gada vasarā, Londonā, kļūstot par vienu no visveiksmīgākajām Para vieglatlētēm Pasaules čempionātā.

Pirmajā šī gada “Kā es kļuvu par… ” rakstā, Dadzīte atklāj, kā aizsākusies viņas vieglatlētikas karjera.

Diāna Dadzīte ļoti labi atceras Lionas 2013. gada Pasaules čempionātu, tomēr tur viņa medaļu nelaimēja. Nebija ne zelta medaļas, ne himnas, ne arī pjedestāla. Patiesībā – viņa bija skatītājas lomā, atbalstot savu labu draugu Aigaru Apini.

Tas bija ļoti noderīgs un neaizmirstams ceļojums. Apinis izcīnīja zelta medaļu lodes grūšanā savā klasē (F52/53), uzstādot arī jaunu pasaules rekordu, kā arī izcīnīja bronzu diska mešanā (F51/52/53), pārspējot vēl vienu pasaules rekordu. Tomēr šis ceļojums atmiņā palika arī vēl viena iemesla dēļ – šī bija vieta, kurā sākās Diānas Paralimpietes karjera.

“Tās bija manas brīvdienas un nodomāju, ka būtu jauki aiziet uz latviešu startiem”, stāsta Diāna, kura savu traumu guva satiksmes negadījumā 2012. gadā. “Mans paziņa Aigars sacentās lodes grūšanā un diska mešanā, un es viņu atbalstīju. Lionā bijām kopā ar Paralimpiskās komitejas pārstāvjiem.”

“Daži Latvijas treneri pamanīja manas spēcīgās rokas un teica – “Nāc, aiziesim uz stadionu, pamēģināsim pamest šķēpu!”, lai gan es iebildu un teicu, ka neiešu. Pēc pāris dienām es padevos”.

Kad Dadzīte pirmo reizi aizmeta šķēpu, viņai uzreiz pateica, ka viņai ir talants, bet viņa vēl bija nepielaužama.

“Teicu, ka tas nav mans sporta veids un visu atstājām tā, kā bija,” piemetināja latviete, kas, neskatoties uz to, ka jaunībā izmēģinājusi gan volejbolu, gan hokeju, ne reizi nebija piedalījusies vieglatlētikas mešanas disciplīnās.

“Kādu brīdi par to vairs nedomāju. Tad, 2014. gadā, Latvijas Paralimpiskā komiteja man piezvanīja un teica, ka vēlas, lai es dodos uz sacensībām. Maijā sāku mest šķēpu”.

Klasificēta kā F55 klases metēja, Dadzīte papildu šķēpa mešanai, izmēģināja arī diska mešanu un lodes grūšanu, tomēr šķēps nemainīgi ir Diānas mīļākais mešanas instruments.

“Lodes grūšanā un diska mešanā Tev ir nepieciešama tehnika – Tev jāstrādā arī pie līdzsvara, jo mūsu klasei, kuru pārstāvu, nav izteikta līdzsvara sajūta. Mūsu ķermeņa augšējā daļa ir spēcīga, bet kājas un vēdera muskulatūra tikpat kā nestrādā. Tad, kad es paņemu šķēpu rokās, es jūtu, ka varētu ar to lidot kopā. Šķēpmešana man šķiet visvienkāršākā sporta disciplīna”.

Diānas Dadzītes pirmās lielās sacensības bija 2014. gada Eiropas Čempionāts Svonsī, Lielbritānijā, kur viņa finišēja 4.vietā. Arī Pasaules čempionātā 2015. gadā, Dohā, Diāna noslēdza savu startu bez medaļām, tomēr viss mainījās, kad 2016. gada sākuma viņa sāka strādāt ar jaunu treneri – vācieti Zigfrīdu Vāgneru (Siegfried Wegener).

Abi kopā strādā jau divus gadus, un Diāna brauc no Latvijas uz Vāciju, lai regulāri trenētos Vāgnera pavadībā, pavadot ārvalstīs gandrīz pusgadu.

“Jaunais treneris parādīja vairākas jaunas tehnikas, un tas ir iemesls, kāpēc soli pa solim attīstos,” teica Dadzīte, kura Eiropas čempionātā Grosseto, kas notika 2016. gadā, izcīnīja zelta, sudraba un bronzas godalgas. Riodežaneiro Vasaras Paralimpiskajās spēlēs Diāna bija savas valsts karognesēja, un tur viņa mērķēja uz saviem sapņiem – uz zelta medaļu. “Protams, mans lielākais sapnis bija pārspēt pasaules rekordu, kas šķēpmešanā nebija pārspēts jau gandrīz 20 gadu. Es pārspēju, un esmu ļoti, ļoti laimīga par to!”

Riodežaneiro Paralimpiskajās spēlēs Dadzīte izcīnīja zelta medaļu šķēpa mešanā, raidot rīku 23.26m tālu, par 55 cm pārspējot vācietes Martinas Vilingas (Martina Willing) pasaules rekordu, kas nebija pārspēts 17 gadu.

Tomēr attīstība un progress Diānai nozīmē visu, tādēļ nebija pārsteigums, ka Londonas Pasaules čempionātā viņa pārspēja savu pasaules rekordu par gandrīz 4m, aizmetot šķēpu 27.07m tālu.

“Es uzvarēju Londonā, tomēr es šeit neapstāšos! Mans sapnis ir Tokijas Paralimpiskās spēles 2020. gadā. Vēlos kustēties uz priekšu, attīstīties un kļūt par labāku vieglatlēti!”

Video: https://www.youtube.com/watch?v=WypUg_4X_p4

Oriģinālraksts angļu valodā: https://www.paralympic.org/news/how-i-got-para-athletics-diana-dadzite

Sportisti

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.