Raksta attēls

Latvijas Paralimpiskā komiteja nodrošina iespēju cilvēkiem ar GRT startēt starptautiskās sacensībās

2020.gada 15.maijs \\

Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) uzņemta Starptautiskajā federācijā sportistiem ar garīga rakstura traucējumiem (INAS), kas nozīmē, ka turpmāk Latvijas sportistiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) būs iespēja kvalificēties starptautiska līmeņa sacensībām vieglatlētikā, peldēšanā, airēšanā, paraiejādē, galda tenisā un riteņbraukšanā.

Šis ir nozīmīgs solis Paralimpiskās kustības attīstībai Latvijā, jo līdz šim cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem varēja piedalīties tikai nacionāla līmeņa sacensībās, bez iespējas pierādīt sevi starptautiski. Gaidāms, ka līdz ar jūniju, kad Latvija oficiāli tiks apstiprināta kā šīs organizācijas biedrs, sportistu skaits ar GRT pieaugs.

Šis jautājums bijis aktuāls jau kopš Latvijas Paralimpiskās komitejas dibināšanas, taču līdz šim nebija īstenots, jo Latvijā vēl joprojām nav neviena starptautiski atzīta testēšanas sistēma cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem pēc 16 gadu sasniegšanas. Tieši šādas novērtēšanas sistēmas neesamība ļoti bremzēja Paralimpiskās komitejas iespēju iesaistīties INAS darbībā.

“Pēc vairāku gadu pūliņiem un ilgām diskusijām ar INAS esam vienojušies par ļoti individuālu testēšanas pieeju katram Latvijas sportistam ar garīga rakstura traucējumiem. Lai gan tas aizņems ievērojami vairāk laika, nekā izmantojot starptautiski atzītu metodiku, esam gandarīti, ka šis jautājums ir pavirzījies uz priekšu un turpmāk Paralimpiskā sporta saimē Latvijā būs profesionāli sportisti arī ar garīga rakstura traucējumiem,” informē LPK pārstāve Zane Skujiņa. Lai īstenotu jauno sportistu ar garīga rakstura traucējumiem klasifikāciju un novērtēšanu, LPK ir piesaistījusi arī divas klīniskās psiholoģes – Inesi Sadausku un Līgu Rēdlihu.

Uzņemšana šajā starptautiskajā organizācijā gan nenozīmē, ka Tokijas Paralimpiskajās spēlēs varam gaidīt pirmos Latvijas sportistus ar intelektuālas attīstības traucējumiem – vēl jāizstrādā šo sportistu klasifikācijas metodika, jāveic treneru apmācība, jāizstrādā kvalifikācijas noteikumi, kā arī jāstrādā pie augsta līmeņa sportistu sagatavošanas.

INAS (International Sports Federation for Persons with Intellectual Disability) ir Starptautiska federācija sportistiem ar garīga rakstura traucējumiem. Tā ir atbildīga par sportistu ar garīga rakstura traucējumiem dalību starptautiska līmeņa sacensībās, kā arī kontrolē sportistu garīgās veselības novērtēšanas procesu. Tās paspārne ir vairāki paralimpiskie sporta veidi, piemēram, vieglatlētika, riteņbraukšana, peldēšana, galda teniss, paralimpiskā iejāde, airēšana, kā arī pielāgotais sports, piemēram, basketbols, futbols un teniss. Vairāk: https://www.virtus.sport/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.