Raksta attēls

Latviju paralimpiskajās spēlēs pārstāvēs 7 sportisti; karogu nesīs paravieglatlēts Aigars Apinis un loka šāvēja Ieva Melle

Latviju XVI paralimpiskajās spēlēs Tokijā šogad pārstāvēs 7 sportisti. Paravieglatlētikā – Aigars Apinis, Diāna Dadzīte, Edgars Bergs, Baiba Rorbaha, paraiejādē – Rihards Snikus, peldēšanā – Jurijs Semjonovs un loka šaušanā – Ieva Melle. Savukārt Latvijas karogu paralimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas stadionā ienesīs četrkārtējais paralimpisko spēļu čempions paravieglatlētikā Aigars Apinis un loka šāvēja Ieva Melle.

Latvijas sportisti cīnīsies 7 sporta veidos:

  • Četrkārtējais paralimpisko spēļu čempions un daudzkārtējais pasaules čempions Aigars Apinis – diska mešanas disciplīnā (F52 medicīnas klase). Aigaram šīs būs sestās paralimiskās spēles, taču šogad pirmo reizi viņš nesīs Latvijas karogu. Viņš līdz šim paralimpiskajās spēlēs ir izcīnījis 8 medaļas, tai skaitā 4 zelta godalgas, kļūstot par godalgotāko sportistu Latvijā 
  • 2016. gada paralimpisko spēļu zelta un bronzas medaļas ieguvēja, vairākkārtēja pasaules un Eiropas čempione Diāna Dadzīte – šķēpa mešanas un diska mešanas disciplīnās (F55 klase). Diānai šīs būs otrās paralimpiskās spēles
  • Eiropas čempions un paralimpisko spēļu medaļnieks Edgars Bergs – lodes grūšanas disciplīnā (F35 klase). Viņš līdz šim paralimpiskajās spēlēs izcīnījis divas sudraba un divas bronzas medaļas. Šogad Edgars izcīnīja zelta medaļu Eiropas čempionātā paravieglatlētikā lodes grūšanā
  • Jaunā sportiste Baiba Rorbaha – vālītes mešana (F32 klase). Šogad Eiropas čempionātā paravieglatlētikā Baiba izcīnīja 3. vietu vālītes mešanas sacensībās, sasniedzot jaunu personīgo rekordu. Baibai šīs būs pirmās paralimpiskās spēles viņas karjerā
  • Vairākkārtējs starptautisku turnīru čempions paraiejādē Rihards Snikus ar daudzkārt godalgoto zirgu King of the Dance – paraiejādē (Grade I, Individual). Rihards šogad starptautiskās sacensībās Nīderlandē, kurās piedalījās gandrīz visi spēcīgākie konkurenti, izcīnīja trīs zelta medaļas
  • Jaunais sportists Jurijs Semjonovs – peldēšana (S8, 100m peldējums uz muguras). Jurijam šīs būs pirmās paralimpiskās spēles viņa karjerā. 2018. gadā viņš savā klasē kļuva par Eiropas čempionu peldēšanā. Savukārt 2019. gadā Pasaules čempionātā parapeldēšanā viņš izcīnīja godpilno 4. vietu, nodrošinot dalību Tokijas paralimpiskajās spēlēs, un šogad Eiropas čempionātā arī izcīnīja 4. vietu
  • Ieva Melle – loka šaušana (recurve open). Ievai šīs būs otrās paralimpiskās spēles. 2016. gadā Ieva kļuva par Latvijas čempioni loka šaušanā gan paralimpisko, gan loka šāvēju bez invaliditātes konkurencē. Paralimpiskajās spēlēs Riodežaneiro viņa izcīnīja 8. vietu individuāli un 9. vietu jaukto komandu konkurencē

Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Šīs paralimpiskās spēles būs ļoti liels izaicinājums. Covid-19 radītie ierobežojumi ievērojami apgrūtināja sportistu treniņu procesu un iespēju samērot savus spēkus starptautiskās sacensībās. Pandēmijas laiks iezīmēja lielāku plaisu starp mūsu treniņu iespējām un daudzu citu valstu sportistu iespējām, kur sporta dzīve neapstājās tik ļoti lielā mērā kā pie mums. Tadēļ šīs spēles būs izaicnājums gan fiziski, gan psiholoģiski. Taču mēs esam cīnītāji un apņēmības pilni ieguldīt visus savus spēkus, lai sasniegtu labāko rezultātu pasaules spēcīgāko sportistu konkurencē un nestu Latvijas vārdu pasaulē.”

Kopā ar sportistiem uz Tokiju dosies arī 6 treneri, sporta ārste Sandra Rozenštoka, fizioterapeite Signe Rinkule, kā arī apkalpojošais personāls.

Šodien paralimpieši saņēma daudz spēcinošu ceļavārdu

Šodien oficiālās iepazīšanās laikā ar Latvijas paralimpisko komandu spēka vēlējumus un ceļavārdus sportistiem novēlēja Valsts prezidents Egils Levits un paralimpiskās kustības patronese Valsts prezidenta kundze Andra Levite, kā arī izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, labklājības ministrs Gatis Eglītis, Japānas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Jasuhiro Kavaguči, Antidompinga biroja direktors Mārtiņš Dimants un Latvijas paralimpiskās komitejas ģenerālsponsora “Mēness aptieka” vadības pārstāvis Dins Šmits. 

Spēka ceļavārdus paralimpiešiem novēlēja arī olimpisko spēļu zelta medaļas ieguvēji 3×3 basketbola komandas pārstāvji Agnis Čavars un Raimonds Elbakjans.

Valsts prezidents Egils Levits paralimpiešus, trenerus un apkalpojošo personālu pirms došanās tālajā ceļā uz Tokiju stiprināja ar ceļa vārdiem: “Tokijā jūs sagaida lieli izaicinājumi, taču vienmēr atcerieties, ka jūs esat paraugs citiem cilvēkiem. Pirmkārt, paraugs tam, ko cilvēks spēj sasniegt ar savu mērķtiecību un neatlaidību. Otrkārt, jūs esat paraugs tam, ko cilvēks spēj sasniegt, pretojoties īpašām grūtībām. Tas, ka jūs esat izraudzīti kā mūsu valsts pārstāvji šajās paralimpiskajās spēlēs, pats par sevi ir ļoti liels sasniegums. Tas nozīmē, ka jūs jau tagad pārstāvat pasaules paralimpiešu eliti. Es vēlu jums daudz panākumu!”

Latvijas paralimpiskās kustības patronese Andra Levite, šodien suminot sportistus, sacīja: “Pjērs de Kubertēns (Pierre de Coubertin), moderno olimpisko spēļu atjaunotājs, kā pirmais ieviesa visu olimpisko spēļu moto: “Citius, Altius, Fortius,” (tulkojumā no latīņu valodas – “Ātrāk, augstāk, spēcīgāk”). Visnozīmīgākā no šīm trim īpašībām ir spēks. Es zinu, ka tā jums ir daudz! Jūs pieņemat fiziskos ierobežojumus gan sportā, gan ikdienā. Jūs pārvarat nepiemērotus treniņu apstākļus. Jūs izpildāt starptautiski pieprasītos standartus, lai saņemtu ielūgumu piedalīties paralimpiskajās spēlēs. Tagad ir jūsu kārta nest Latvijas vārdu pasaulē! Mēs visi jums jutīsim līdzi!”

Latvijas paralimpiskās komitejas ģenerālsponsora “Mēness aptieka” vadības pārstāvis Dins Šmits: „Pasaules veselības krīzes periodā startējot paralimpiskajās spēlēs Tokijā, Latvijas parasportistu vienība kopā ar Latvijas karogu pasaulei nesīs arī vēsti par valsti, kurā rūpēm par līdzcilvēkiem ir vērtība un svars. Pārstāvot veselības aprūpes jomas zīmolu „Mēness aptieka”, sportistiem novēlam no sirds izbaudīt šo sportisko uzvaru ceļu un startēt ar vislabākajiem rezultātiem.”  

Plānots, ka kopumā paralimpiskajās spēlēs Tokijā sacentīsies 4237 sportisti no 164 pasaules valstīm.

Šīs būs jau 8. vasaras paralimpiskās spēles pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kurās paralimpiskie sportisti pārstāv mūsu valsti. Kopš 2000. gada paralimpiskajās spēlēs Latvija ir izcīnījusi 15 medaļas. Tas ir labākais rezultāts starp Baltijas valstīm un 49. labākais rezultāts pasaulē. 

Starptautiskā Paralimpiskā komiteja, apkopojot rezultātus pēc katras valsts izcīnīto medaļu skaita, valsts iedzīvotāju skaita un cilvēku ar invaliditāti skaita, ir apzinājusi, ka Latvija ieņem pirmo vietu rezultātu ziņā pēc Riodežaneiro Vasaras Paralimpiskām spēlēm 2016.gadā.

Kopumā Tokijā šogad paralimpisko spēļu programmā iekļauti 22 sporta veidi – loka šaušana, badmintons, boccia, kanoe airēšana, riteņbraukšana, paralimpiskā iejāde, 5-a-side futbols, golbols, galda teniss, taekvando, džudo, pauerliftings, airēšana, šaušana, sēdvolejbols, peldēšana, triatlons, ratiņbasketbols, ratiņpaukošana, ratiņregbijs, kā arī ratiņteniss.

Līdz ar Tokijas paralimpisko spēļu norisi 2021. gadā, Tokija kļūs par pirmo valsti pasaulē, kura paralimpiskās spēles rīko 2. reizi vēsturē, pirmo reizi tās rīkojot 1964. gadā.

Foto: Ausma Cīrulniece

Paralimpieši pateicas visiem atbalstītājiem

Latvijas Paralimpiskā komiteja pateicas visiem sadarbības partneriem par atbalstu ceļā uz Tokiju. Institucionālajiem partneriem – LR Izglītības un zinātnes ministrijai un AS “Latvijas Valsts meži”; ģenerālsponsoram “Mēness aptieka”, atbalstītājiem – Rīgas domes Izglītības un kultūras departamentam, Daugavpils domei, “Venden”, Jelgavas Sporta servisa centram, “Lemon Gym”, “Auto Rings”, Sporta Laboratorija, “Toyota” un telekomunikāciju pakalpojumu operatoram “CSC TELECOM”, kas rūpējas par to, lai paralimpiešiem Japānā būtu pieejami telefonsakari. 

Īpaši sirsnīgu sveicienu paralimpieši sūta visiem līdzjutējiem un faniem, kuri arvien seko un jūt līdzi sportistu gaitām, atbalsta un novērtē paveikto. 

Pasākums

Paralimpiskās spēles Tokyo 2020
2021.gada 24.augusts līdz 2021.gada 5.septembris

Sportisti

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.