Raksta attēls

Orientieristi neapstājas, bet pielāgojas…

2021.gada 2.marts \\ Orientēšanās

Jau pagājušajā gadsimtā, ne vienu reizi vien dažādos laikrakstos, žurnālos un grāmatās par sportu bija rakstīts, ka orientēšanās sports attīsta un nostiprina loģisku domāšanu, atjautību un prasmi vienmēr sekmīgi atrast izeju no jekuras sarežģītas situācijas ar kurām, cilvēkam savas dzīves laikā, ļoti bieži nākas saskarties.

Arī tagad, kad visā pasaulē plosās “Covid-19” pandēmija, kā rezultā, gandrīz visas valstīs ir aizliegts rīkot orientēšanās sacensības brīvajā dabā, orientieristi ir atraduši izeju, kā pielāgoties patrezējai situācijai un sacensības notiek.

Tikai diemžēl šajās sacensībās nav iespējams satikt aci pret aci savu draugu vai domu biedru, jo šīs sacensības norisinās pie datora ekrāna, lietojot fotoattēlus un attiecīgo karti. Šādās sacensībās var piedalīties arī tie, kuri nedrīkst iziet no mājām, jo ir spiesti atrasties karantīnā jeb pašizolācijā.

Jau dažus gadus pirms Kroņa gripas “Covid-19” parādīšanās pasaulē, daži orientēšanās sporta entuziasti no Krievijas, Čehijas, Itālijas u.c. valstīm, kuri ikdienā strādā ar datoru programmām, bija izstrādājuši un rīkoja tiešraides orientēšanās simulācijas sacensības. Bet tās notika ļoti reti, tikai pāris reizes gadā un pat retāk.

Pagājušā gada pavasarī, kad “Covid-19” iesāka savu, pirmā viļņa triumfa gājienu Eiropā u.c. pasaulē, kā rezultātā sākās, iepriekš ieplānoto, visu līmeņu orientēšanās sacensību brīvajā dabā, strauja atcelšana.

Kā jau šī raksta sākumā ir teikts, ka orientierists vienmēr atradīs izeju pat no vissarežģītākās situācijas, arī šī problēma ātri atrisinājās un dažu valstu, orientēšanās sporta entuziasti sāka aizvien biežāk rīkot virtuālo orientēšanās sacensību seriālu veidā, Taku orientēšanās disciplīnā (turpmāk tekstā “Taku-O”). Īpaši aktīvi, šādu virtuālo seriālu rīkošanā ir Krievijas, Čehijas un Honkonkongas orientieristi.

Sevišķi lielu popularitāti ir ieguvusi orientēšanās simulatora tiešsaites sacensību sērija ar skanīgu nosaukumu TORUS. Šo sacensību sēriju, Libora Forsta (Čehija) vadībā rīko starptautiska līmeņa darba grupa, kuras sastāvā ir Čehijas, Somijas, Slovākijas un Vācijas orientēšanās sporta entuziasti,

Laika posmā no pagājušā gada pavasara līdz šim laikam, šajā sērijā ir reģistrējušies 1847 dalībnieki no 676 klubiem, no 48 valstīm un starp viņiem ir arī tādi, kuri pasaules un Eiropas čempionātos visās četrās orientēšanās sporta disciplīnās (O’skrējienā, O’slēpojumā,Velo-O un Taku-O), ne vienu reizi vien ir bijuši medaļnieku godā.

No Latvijas šajā sērijā ir reģstrēti 59 dalībnieki no 20 orientēšanās klubiem un biedrībām. Bez individuālā vērtējuma, šajā sacensību sērijā ir arī komandu vērtējums starp klubiem un atsevišķi valstu komandu vērtējums. No Latvijas klubiem vislabākos rezultātus uzrāda OK Ziemeļkurzemes komanda, cīnoties ar pasaules spēcīgākajiem klubiem, gandrīz visu laiku ir pirmajā desmitniekā. Vienā kārtā bija pat 6.vietā. Arī valstu komandu vērtējumā Latvijas komanda turas pie 10. vietas. Latvijas komandai visvairāk ieskaites punktus deva Guntars Mankus (OK Saldus), Laura Elīza Lapiņa, Ričards Zvagulis, Ilze Lapiņa (visi trīs OK Ziemeļkurzeme), Jānis Rukšāns (OK Kāpa) un Sanda Lapiņa (IK Auseklis). Viņi arī individuālajā vērtējumā ir visu laiku labākie starp Latvijas orientieristiem.

Vēl ir jāpienim tas, ka februāra vidū Guntars Mankus (OK Saldus) piedaloties Honkongas Pre-O distances seriāla pirmajā kārtā, 204 dalūbnieku konkurencē, ierindojās pirmajā vietā. Šajā seriālā, kurš norisinājā Dienvidķīnas jūras piekrastē, no Latvijas piedalījās 11 orientieristi.

Klāt jau ir marta mēnesis un sākot ar 2.martu notiks TORUS pavasara sērija astoņās kārtās, katru otrdienu un ceturtdienu, līdz pat 25.martam ieskaitot. Starta laiks no pl 0:00 līdz pl 23:30 pēc Centrāleiropas laika (Latvijā no pl 1:00 līdz pl 24:30). Sacensības pieejamas reģistrētajiem lietotājiem.

Vairāk informācijas šajā vietnē: http://temposim.yq.cz/ Ja ir vēlēšanās sākt piedalīties TORUS virtuālajās sērijās, tad tur var arī reģistrēties.

Arī Krievijas kolēģi mūs aicina jebkurā diennakts stundā līdz 7. marta pl 17:00 pēc Maskavas laika (Latvijā līdz pl 16:00), doties uz Melnās jūras piekrastes pilsētu Gelendžiku, kurā ir iekārtotas 4 TempO distances stacijas ar 6 uzdevumiem katrā stacijā.

Vairāk informācijas šajā vietnē: https://trailo-i.sportog.ru/ Ja ir vēlēšanās piedalīties arī virtuālajās sacensībās Krievijā, kuras tiek rīkotas ar Rostovas pie Donas apgabala orientēšanās federācijas starpniecību, tad tur var arī reģistrēties.

Īpašs atgādinājums jebkuras paaudzes Latvijas orientieristiem:

Visās orientēšanās simulatora tiešsaites sacensībās, neatkarīgi no tā, kurā pasaules malā tās norisinās, vienlaikus tiek ieskaitīti punkti tautas orientēšanās seriāla “Kurzemes-Zemgales Taku-ABC ‘2021” sezonas kopvērtējumā. Šī seriāla nolikums u.c. informācija ir šajā vietnē: https://okzk.lv/taku-o/

Taku-O, Pre-O un TempO – KAS TAS IR???

To var uzzināt šajā vietnē:

http://www.okzk.lv/jaunumi/data/augsuplades/files/Taku-O/2020/Taku_O_pamatprincipi_2020.pdf

Ja ir jautājumi gan par virtuālajām orientēšanās sacensībām, gan arī par Taku-O disciplīnu, tad rakstiet tos uz e-pastu:

orient.navigator@gmail.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.