Raksta attēls

Pirmo reizi Latviju Vasaras Paralimpiskajās spēlēs Parīzē pārstāvēs arī parariteņbraukšana

2023.gada 23.februāris \\ Para riteņbraukšana

Latvijas para riteņbraucēji izcīnījuši vienu kvotu dalībai Vasaras Paralimpiskajās spēlēs Parīzē, kļūstot ne tikai par pirmo sporta veidu, kas oficiāli kvalificējies Parīzes Paralimpiskajām spēlēm, bet arī atšķirot jaunu vēstures lapu Latvijas parasporta attīstībā.

Šis ir nozīmīgs attīstības punkts ne tikai Latvijas paralimpiskajam sportam un tā kustībai kopumā, bet arī parariteņbraucējiem, kuri kvalificēties paralimpiskajām spēlēm cenšas jau sen. Pavisam tuvu kvalifikācijai Latvijas paralimpiskie riteņbraucēji bija pirms Riodežaneiro Vasaras Paralimpiskajām spēlēm 2016.gadā, tomēr tad Latvijas sportistiem pietrūka vien pāris kvalifikācijas punktu.

Latvijas parariteņbraucējs Oskars Gailišs pauž gandarījumu par sasniegto un ir priecīgs, ka Latvijai beidzot būs vieta pasaules nozīmīgākajās parasporta sacensībās, taču neslēpj, ka parasti kvalifikācija Paralimpiskajām spēlēm nereti ir jautājums arī par finansēm.

Oskars Gailišs: “Jūtos lieliski un pacilāti! Vēl vairāk nekā jebkad jūtu motivāciju turpināt trenēties, jo riteņbraukšana nav sporta veids, kur pusgadu var patrenēties un viss notiek. Forma jāsaglabā visu laiku, taču valsts atbalsts paralimpiskajam sportam to līdz galam neļauj darīt – ja sportistam ir jāstrādā divos darbos, lai sevi uzturētu, profesionālais sports un panākumi tur nesanāks. Bet tā ir pašreizējā realitāte. Vēlos pateikties visiem parariteņbraucējiem, kuri 2022.gadā startēja Latvijas čempionātos šosejā un velotrekā, kā arī starptautiski – bez viņu kvalifikācijas punktiem mums tas nebūtu izdevies. Paldies arī Paralimpiskās komitejas prezidentei Daigai Dadzītei par ticību, finansiālo atbalstu un to, ka pārliecināja nepadoties iet uz mērķi.”

Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte ir ļoti priecīga, ka sporta veidiem, ko Latvija tradicionāli pārstāv Paralimpiskajās spēlēs, pievienojusies riteņbraukšana, jo tas ir ne tikai jauns attīstības posms Latvijas parasportā, bet arī signāls valdībai, ka parasports Latvijā strauji attīstās. Vienlaikus D. Dadzīte atzīst, ka tieši sporta veidos, kur jākrāj kvalifikācijas punkti, nevienlīdzība paralimpiskā sporta finansēšanā izpaužas īpaši nepatīkami. Galvenokārt tāpēc, ka uz visām kvalifikācijas sacensībām sportisti doties nevar atļauties, bet katrs nopelnītais punkts ir vērtīgs. 

Daiga Dadzīte: “Mūsu nelielā budžeta dēļ Latvijas para sportisti ir krietni mazāk konkurētspējīgi par citu valstu pārstāvjiem, jo turīgākās valstis savus sportistus sūta uz visām sacensībām, bet mums rūpīgi jāizsver – ko varam un ko nevaram atļauties. Diemžēl situācijas ķīlnieki ir sportisti, kuri varbūt varētu kvalificēties Pasaules čempionātiem un Parīzes Paralimpiskajām spēlēm, taču ar esošo finansējumu nodrošināt viņu dalību visās kvalifikācijas sacensībās ir neiespējami. Tieši tādēļ ceram, ka arī šie ļoti pozitīvie jaunumi par vēl viena sporta pārstāvniecību Paralimpiskajās spēlēs Parīzē, būs laba motivācija valdībai rast iespēju palielināt pašlaik niecīgo Latvijas Paralimpiskās komitejas budžetu.”

Parīzes Paralimpiskās spēles norisināsies 2024. gadā no 28.augusta līdz 8.septembrim, apvienojot apmēram 4400 pasaules klases sportistus 22 sporta veidos. 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.