Raksta attēls

Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons apmeklē Baltijas valstis

2023.gada 2.februāris \\

Atsaucoties uz Latvijas Paralimpiskās komitejas aicinājumu, šonedēļ Baltijas valstīs viesojas Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons (Andrew Parsons). Vizītes laikā viņš tiksies gan ar visu trīs Baltijas valstu augstākajām amatpersonām, gan Paralimpiskajām komitejām un sportistiem, lai tuvāk iepazītu paralimpiskā sporta aktuālos izaicinājumus un attīstības iespējas Baltijas reģionā.

Vizītes ierosinātāji ir Latvijas Paralimpiskās komitejas pārstāvji, kā arī paralimpiskās kustības patronese Andra Levite – tieši viņa Tokijas Paralimpisko spēļu laikā Endrjū Pārsonu aicinājusi apmeklēt  Latviju,  lai  iepazītos  ar  Latvijas  Paralimpiskās  komitejas  līdz  šim  paveikto  un pārrunātu tālākās attīstības iespējas paralimpiskajā kustībā.

Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons: “Apmeklējot Baltijas valstis un to paralimpiskās komitejas, Starptautiskā Paralimpiskā komiteja var labāk iepazīt katras valsts specifiku un izaicinājumus, ar kuriem tās saskaras, tādējādi labāk saprotot, kā mēs varam šīm valstīm palīdzēt. Tā arī ir unikāla iespēja atbalstīt paralimpiskās komitejas vietējā līmenī, tiekoties ar valdības pārstāvjiem, medijiem un sponsoriem, kā arī citiem atbildīgiem cilvēkiem. Šī ir mana pirmā reize Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, tāpēc priecājos par iespēju iepazīt paralimpisko kustību katrā no valstīm.”

Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidenta vizīti gaidījām ar nepacietību – vēlamies viņu iepazīstināt ar izaicinājumiem, ar kuriem šobrīd sastopamies, kā arī kopīgi meklēt atbalstu un risinājumus turpmākai paralimpiskās kustības attīstībai Latvijā. Viens no sāpīgākajiem jautājumiem šobrīd ir valsts piešķirtais finansējums, kas pēdējos gados ir palicis nemainīgs, taču izmaksas strauji pieaug. Kamēr kolēģi no Igaunijas un Lietuvas naski dodas uz treniņnometnēm un sacensībām, lai kvalificētos Eiropas un Pasaules čempionātiem, Latvijas sportistiem šādas iespējas ir ierobežotas. Kritiska situācija ir arī sporta infrastruktūras pieejamības un pielāgotības jautājumos. Izaicinājumu ir daudz, tādēļ ceram ar Pārsona kunga palīdzību veicināt veselīgas diskusijas dažādos pārvaldības līmeņos.”

Latvijā  Endrjū  Pārsons  viesosies  no  5.  līdz  8.  februārim.  5.  februāri  viņš  pavadīs, apmeklējot Siguldu un tās sporta infrastruktūru. Savukārt jaunajā darba nedēļā viņš tiksies ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu un viņa dzīvesbiedri, paralimpiskās kustības patronesi Andru Levites kundzi, Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu, izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu, kultūras ministru Nauri Puntuli un Latvijas sabiedrisko mediju vadības pārstāvjiem, kā arī ar Saeimas Sporta apakškomisijas deputātiem.

5.februārī E. Pārsons kopā ar Latvijas Paralimpiskās komitejas pārstāvjiem un vairākkārtējo pasaules čempionu paravieglatlētikā Aigaru Apini, šķēpmetēju Raivo Maksimu un treneri Ināru Aperāni apmeklēs arī Murjāņu sporta ģimnāziju. Tajā ir vienīgais iekštelpu stadions Latvijā, kurā paravieglatlēti ratiņkrēslā var trenēties ziemā lodes grūšanā. Citi paravieglatlētikas sporta veidu treniņi, kā piemēram, šķēpa mešana, diska mešana, šobrīd iespējami tikai ārā, tostarp ziemā, un lielākoties pļavās un parkos.

5. februārī Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents tiksies arī ar Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Līgu Sausiņu un kopā ar vairākkārtējo pasaules čempioni paravieglatlētikā Diānu Krūmiņu apmeklēs Siguldas Sporta centru, kā arī Siguldas bobsleja trasi, kur  tiksies  ar  talantīgiem  Latvijas  parabobsleja  sportistiem,  lai  pārrunātu parabobsleja iespējamo integrāciju Paralimpisko spēļu programmā.

Savukārt 7. februārī E. Pārsons kopā ar Latvijas Paralimpiskās komitejas un paralimpiskās kustības  ģenerālsponsora  “Mēness  Aptieka”  vadības  pārstāvjiem   apmeklēs  bērnu  ar invaliditāti treniņnodarbību.

E. Pārsona vizītes grafiks Latvijā 

Svētdiena, 5.02. 11:40 – 12:20 Vizīte Murjāņu sporta ģimnāzijā un tikšanās ar sportistiem, ģimnāzijas vadību
13:00 – 14:00 Vizīte Siguldas Sporta centrā un tikšanās ar sportistiem, Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju
15:30 – 16:30 Vizīte Siguldas bobsleja trasē un tikšanās ar sportistiem, bobsleja trases vadību
Pirmdiena, 6.02. 10:00 – 10:40 Tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu un viņa dzīvesbiedri paralimpiskās kustības patronesi Andru Levites kundzi

 

Mediju iespējas: foto, video tikšanās sākumā.

 

Medijiem, kuriem nav pastāvīgās akreditācijas darbam Rīgas pilī, lūgums līdz 6. februāra plkst. 8.00 sūtīt pieteikumu e-pastā prese@president.lv, norādot vārdu, uzvārdu, personas kodu, pārstāvēto mediju un dalības mērķi. Ierašanās Rīgas pilī līdz plkst. 9.40, līdzi

ņemot personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti.

16:00 – 17:00 Tikšanās Izglītības un zinātnes ministrijā ar ministri Andu Čakšu un padomnieku sporta jautājumos Edgaru Severu
17:45-18.30 Tikšanās Latvijas Paralimpiskajā komitejā (Stabu 60-26) ar parasporta federācijām

 

 

Otrdiena, 7.02. 8:30 – 9:30 Tikšanās ar Latvijas Republikas Saeimas Sporta apakškomisijas deputātiem
10:00 – 11:00 Tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu
13:00 – 14:00 Bērnu treniņa apmeklējums “Rimi” Olimpiskajā centrā (Grostonas 6B) kopā ar LPK ģenerālsponsora “Mēness aptieka” vadības pārstāvjiem
Trešdiena, 8.02. 10:00 – 11:00 Tikšanās ar kultūras ministru Nauri Puntuli un Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio vadības pārstāvjiem

 Par E. Pārsona vizīti Igaunijā un Lietuvā

 No 31. janvāra līdz 2. februārim Endrjū Pārsons viesojas Igaunijā, kur tiekas gan ar Igaunijas parlamenta priekšsēdētāju Jiri Ratasu (Jüri Ratass), sociālās aizsardzības ministri Signi Rīsalo (Signe Riisalo), kultūras ministri Piretu Hartmani (Piret Hartman), gan Tallinas mēru Mihailu Kelvartu (Mihhail Kõlvart), kā arī Igaunijas Paralimpiskās komitejas un Olimpiskās komitejas vadību un parasportistiem.

No 2. līdz 5. februārim Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents viesosies Lietuvā, kur tiksies ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu (Gitanas Nausėda), Lietuvas parlamenta   priekšsēdētāju   Viktoriju   Čmilīti-Nilsenu   (Viktorija   Cmilyte-Nielsen),   Lietuvas izglītības, zinātnes un sporta ministri Jurgitu Šiugždinieni (Jurgita Šiugždinienė) un Nacionālās sporta aģentūras vadību, kā arī Lietuvas Paralimpisko un Olimpisko komiteju. Vizītes laikā Endrjū Pārsons arī apmeklēs sporta klubus un tiksies ar sportistiem, kā arī Lietuvas parasporta sponsora, uzņēmuma “Biotechpharma”, pārstāvjiem.

Par Endrjū Pārsonu

 Endrjū Pārsons ir Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents kopš 2017. gada. Viņa vadībā notika divas vērienīgas paralimpiskās spēles  – Tokijā un Pekinā –, kas norisinājās izaicinošajā  Covid-19  laikā.  Tāpat  viņa  vadībā  ir  aizsākta  globālā  kustība  #Wethe15,  lai uzlabotu dzīvi 1,2 miljardiem cilvēku ar invaliditāti, kuri veido 15% no pasaules iedzīvotājiem. Iepriekš, no 2009. līdz 2017. gadam, viņš bija Brazīlijas Paralimpiskās komitejas prezidents. Bet pirms tam – no 2005. līdz 2009. gadam – Amerikas Paralimpiskās komitejas prezidents, kas atbalstīja un veicināja parasporta attīstību Amerikas kontinentā. Paralimpiskajai kustībai Endrjū Pārsons kalpo kopš 1997. gada, kad darbojās Brazīlijas Paralimpiskajā komitejā.

Par Latvijas Paralimpisko komiteju

Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) ir biedrība, kas atbild par sportu cilvēkiem ar invaliditāti Latvijā  ar  mērķi  attīstīt  un  popularizēt  paralimpisko  kustību.  Tās  uzdevums  ir  nodrošināt paralimpisko  sportistu  dalību  nacionālās  un  starptautiskās  sacensībās,  kā  arī  pārstāvēt  to intereses  gan  Latvijā,  gan  starptautiskā  līmenī.  LPK  pārziņā  ir  pielāgotais  sports.  Šobrīd Latvijas Paralimpiskās komitejas sastāvā ir 22 sporta federācijas, piedāvājot interesentiem nodarboties ar 23 atšķirīgiem sporta veidiem.  Latvijas Paralimpiskās komitejas sadarbības partneri aptver arī nedzirdīgo sportu, kā arī Speciālo olimpiādi. Latvijas Paralimpiskā komiteja ir Starptautiskās un Eiropas Paralimpiskās komitejas locekle.

Mediju pārstāvjiem kontakti saziņai:

Līga Muzikante

Latvijas Paralimpiskās komitejas pārstāve Tel. 26491200

E-pasts: liga.muzikante@lpkomiteja.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.