Raksta attēls

Starptautiskās Paralimpiskās komitejas šefs: Jauna Sporta likuma tapšana Latvijai rada jaunas iespējas

2023.gada 20.februāris \\

Latvijā, apspriežot jaunu Sporta likuma redakciju, paveras iespēja definēt paralimpiskā sporta vietu un lomu kopējā sistēmā, kā arī pielāgotā sporta finansēšanas sistēmu, Latvijas Televīzijas “Sporta studijai” teica Starptautiskās Paraolimpiskās komitejas (SPK) prezidents Endrjū Pārsonss.

Jaunajā sporta likumā iederētos pastāvīga finansējuma avotu noteikšana Latvijas Paralimpiskajai komitejai (LPK), kas pašlaik nevar plānot darbību ne īstermiņā, ne vidējā un ilgtermiņā, uzsvēra Pārsonss.

“Elites līmeņa sportā neplāno no gada uz gadu. Ir jāplāno ilgtermiņā,” teica Pārsonss. “Ja ir viena lieta, ko gribētu lūgt padomāt jūsu vadībai un parlamentam, ir apsvērt, kā varētu nodrošināt šādu pastāvīgu [LPK] finansējumu. Varbūt tā varētu būt loterija, kā tas ir daudzās valstīs.”

Pārsonss nešaubās, ka paralimpisko sistēmu varētu būvēt profesionālā sporta bāzes, jo elites līmeņa sporta spēks izslēdz nepieciešamību vēl papildus skaidrot, kas tas ir.

“Visi to skatās televīzijā, pērk biļetes uz paralimpiskajām spēlēm, izbauda paralimpisko sportu un mainās,” sacīja Pārsonss. “Pirmais, kas sabiedrībā jāmaina, ir domāšanas veids. Ja tas nemainīsies, tad arī turpmāk ļaudis domās, ka cilvēkiem ar invaliditāti jāsēž mājās pasargātiem un klusiem. Nē, viņiem ir jādod iespēja, un sports ir labs veids, kā pārliecināt cilvēkus.”

Pārsonss aizstāv arī nodomu būvēt Paralimpisko centru, par ko Latvijā runā jau piecus gadus. Viens pienācīgs centrs, viņaprāt, varētu nosegt visu valsti.

“Kā notiek šobrīd? Treneri dodas trenēt no vienas vietas uz otru, jo ir grūti atrast piemērotu infrastruktūru. Tā vietā, lai treneri mētātos pa visu valsti, viņus un visas viņu zināšanas jūs koncentrētu vienā vietā,” teica SPK prezidents. “Man pašam šajā ir ziņā ir reāla pieredze, jo savā valstī, Brazīlijā vadīju viena šāda centra izveidi. Mums bija tieši šādas pašas diskusijas – vai būtu labi, ja būtu viens integrēts treniņu centrs. Jā, tas jums būtu fantastiski, bet pagaidām tā nav realitāte.”

SPK veiksmīgi sadarbojas ar Starptautisko Olimpisko komiteju, bet tās ir divas dažādas organizācijas, kas katra pieņem savus lēmumus.

Pārsonss uzsvēra, ka SPK biedri jau novembrī nolēma apturēt Krievijas un Baltkrievijas parasportistu dalību, kas viņiem liegs 2024.gadā piedalīties Parīzes spēlēs.

“Mums ir ļoti labas attiecības ar Starptautisko Olimpisko komiteju, dažas mūsu darbības ir īpaši integrētas spēļu rīkošanas jomā, taču mēs esam neatkarīgas un autonomas organizācijas. Viņi [SOK] pieņem lēmumus par olimpisko kustību, mēs pieņemam par paraolimpisko kustību. Redzēsim, kas notiks, kad pienāks Parīzes spēles, bet uzsvēršu – mūsu gadījumā lēmums jau ir pieņemts.”

Pārsonsa nostāja ir uzklausīt SPK biedrus, kuru lēmums šobrīd ir nepielaist krievus un baltkrievus startiem. Šāda lēmuma iemesls nekur nav pazudis un, ja tas saglabāsies, SPK prezidents neredz iespēju organizācijas nostāju mainīt.

Avots: LSM.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.