Raksta attēls

Trenere Maija Ukstiņa pieteikta “Trīs zvaigžņu balva” nominācijā “Mūža ieguldījums sportā”

2021.gada 19.novembris \\

Šo inteliģento, vēl joprojām sportiski aizrautīgo kundzi lieliski raksturo viņas pašas sacītais: “Varbūt tas skan dīvaini, jo man jau ir astoņdesmit gadi, taču es vēl joprojām spētu no rīta līdz vakaram būt treniņos un darītu to nevis tāpēc, ka vajag, bet tāpēc, ka mīlu to, ko daru.”

Viņas mūža lielākais ieguldījums ir ne tikai pieci dēli, bet vēl daudz vairāk “bērnu” – pulciņš jaunu cilvēku ar invaliditāti, kuriem treneres darbs ir sniedzis iespēju un varēšanu paveikt neticamo. Tikai šīs sievietes klātbūtne vien jau iedvesmo, jo viņa atradīs īstos vārdus, kā uzmundrināt un pamodināt sportisko garu. Tāpēc mums ir patiess prieks pieteikt daudzu sportistu un sporta līdzjutēju iemīļoto treneri Maiju Ukstiņu Trīs zvaigžņu balvas nominācijai “Mūža ieguldījums sportā”. 

Maija Ukstiņa ir dzimusi Jelgavā, 1941. gada 27. maijā.

Cilvēkus ar invaliditāti Maija Ukstiņa sāka trenēt ap 1995. gadu un treneres darbu turpina joprojām. Par šo būtisko dzīves posmu viņa pati atzīst: “Es saucu viņus par saviem bērniem. Kaut gan esmu augusi un mācījusies kopā ar saviem sportistiem. Nebija viegli pārorientēties no sporta cilvēkiem bez invaliditātes uz parasportu – bira asaras man, bira asaras maniem audzēkņiem… bija ļoti smagi un grūti, jo es zināju, ko man vajag sportā, bet viņi zināja, ka tas ir nesasniedzami, jo veselības problēma neļauj tādā apjomā gūt panākumus. Te nāk galvenais jautājums: vai cilvēkam pietiek gribasspēka, lai pārvarētu savas problēmas un kļūtu par patiešām vērā ņemamu sportistu.” Lūk, arī gribasspēku, ne tikai sportiskās iemaņas, audzēknī spēj attīstīt trenere Maija Ukstiņa. 

Vairāk nekā 20 gadus viņa ir trenere paralimpietim Edgaram Bergam, kurš no Rio Paralimpiskajām spēlēm Latvijai pārveda bronzas medaļu lodes grūšanā, bet no Pekinas un Atēnām – sudraba medaļas. Šogad Tokijas Paralimpiskajās spēlēs Edgars Bergs ieguva piekto vietu, taču gadu gaitā guvis visa kaluma godalgas pasaules un Eiropas čempionātos. Runājot par Maiju Ukstiņu, Edgaram iemirdzas acis un viņš sirsnīgi saka: “Par savu trenerīti varu pateikt īsi un konkrēti: katram sportistam novēlu tādu treneri kā Maija…”

Maijas Ukstiņas darba pieredze sporta skolotājas un treneres amatā ilgst aptuveni pusgadsimtu. Treneres jeb fiziskās audzināšanas un sporta pasniedzējas darba gaitas sporta skolā viņa uzsāka jau 1973. gadā – tūlīt pēc studijām Latvijas Valsts fiziskās kultūras institūtā.

Savukārt pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kad tika nodibināts Jelgavas invalīdu rehabilitācijas un sporta klubs “Cerība”, Maija Ukstiņa piekrita nodarboties ar parasportistu trenēšanu. Ar savu nenogurstošo enerģiju un zināšanām gan sportā, gan cilvēka fizioloģijā sporta kluba paspārnē uz pasaules un Eiropas augstākajiem pjedestāliem viņa ir uzcēlusi tādus augstu sasniegumu paravieglatlētus kā Edgars Bergs, Ingrīda Priede, Maija Emulova-Kirica, Aivars Sidorovs, Ivita Strode, Dmitrijs Silovs

Maija Ukstiņa prot atrast individuālu pieeju katram sportistam, lai atmodinātu un uztrenētu viņā esošās prasmes un nostiprinātu sportiskos iekarojumus. Sirsnība, enerģiskums, gudrība, entuziasms, iedzimta inteliģence, un milzīgas darba spējas – šīs īpašības palīdz un iedvesmo viņas audzēkņus. 

Latvijas Paralimpiskā komiteja uzskata, ka Maija Ukstiņa ar savu dzīvi un darbu ir godam nopelnījusi Trīs Zvaigžņu balvu nominācijā “Mūža ieguldījums sportā”.

Foto: Juris Bērziņš Soms, (Vasaras Paralimpiskās spēles Riodežaneiro, 2016.gads)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.