Latvijas Paralimpiskais sporta centrs

Baltijā pirmais pielāgotais multifunkcionālais sporta komplekss, ciemats-parks

Latvijas Paralimpisko sporta centru plānots būvēt, lai nodrošinātu plašākas sporta iespējas un pilnībā pielāgotu treniņu vietu cilvēkiem ar invalididtāti, tostarp parasportistiem, kā arī ikvienam sportot gribētājam.

Šobrīd esošā sporta infrastruktūra Latvijā nespēj nodrošināt sporta iespējas cilvēkiem ar invaldiditāti nepieciešamajā apjomā gan nepietiekamas pielāgotības dēļ, gan nepieejamu treniņu laiku dēļ.

Sporta komplekss paredzēts kā ciemats – parks sportam un brīvai atpūtai, kas pieejams gan sportistiem, gan pilsētas iedzīvotājiem.

  • Iespēja trenēties ikvienam – gan cilvēkiem ar, gan bez invaldiditātes. Bet prioritāri – cilvēkiem ar dažādu invaliditāti, jo viņiem citviet ir mazāk iespēju.
  • Piemērots vairāk nekā 30 dažādiem sporta veidiem – vieglatlētikai, kērlingam, sēdvolejbolam, ratiņbasketbolam, loka šaušanai, iekštelpu airēšanai, džudo, parabadmintonam, tenisam, pludmales volejbolam, šaušanas sportam u.c.
  • Veiks gan sociālas funkcijas cilvēku veselības uzlabošanai, gan veicinās profesionālā parasporta attīstību.
  • Ikdienas treniņiem un treniņnometnēm, kā arī vietēju un starptautisku sacensību un čempionātu organizēšanai.
  • Ar nakšņošanas iespējām.
  • Funkcionalitātes ziņā konkurētspējīgs gan Baltijas, gan Austrumeiropas reģionā.

Līdzīga veida sporta centri ir pieejami arī citās valstīs. Taču ar tik plašu funkcionalitāti vienuviet šis būs pirmais šāda veida sporta centrs Baltijā.

  • Multifunkcionāla sporta halle ar sporta laboratoriju
  • Vieglatlētikas sacensību stadions ar 1600 skatītāju vietām, ģerbuvēm un palīgtelpām
  • Vieglatlētikas iesildīšanās stadions
  • Kērlinga halle
  • Pludmales volejbola laukumus
  • Basketbola laukums ar tribīnēm
  • Tenisa korti ar servisa ēku
  • Naktsmītnes
  • Katrai no ēku un būvju grupām tuvumā paredzēta autonovietne

Paralimpisko sporta centru ir paredzēts būvēt Rīgā, Bišumuižas apkaimē. Pēc visu kārtu pabeigšanas tas aptvers gandrīz 10 ha lielu platību, tādējādi veicinot arī Bišumuižas sociālekonomiskās vides uzlabošanos un degradēto teritoriju sakopšanu.

Pievienojies virtuālajai ekskursijai pa iecerēto Paralimpisko sporta centru!

Paldies “Ruume arhitekti” par iespēju ieskatīties nākotnē!

Treniņu iespējas un sporta laboratorija

Plānots, ka Paralimpiskajā sporta centrā būs pilnībā pielāgota sporta infrastruktūra, sporta laboratorija ar speciālu aparatūru, kur pārbaudīt veselību un noteikt sev piemērotāko sporta veidu, iespēja būt sporta speciālistu uzraudzībā un nakšņošanas iespējas, ko patlaban esošā infrastruktūra Latvijā nespēj sniegt.

Fizioterapeiti, treneri un masieri

Iecerēts, ka šeit būs pieejami arī fizioterapeiti, treneri un masieri – tas ir ļoti svarīgi cilvēkiem ar invaliditāti, jo ne visi var trenēties jebkurā sporta veidā. Pateicoties nakšņošanas iespējām, cilvēki ar invaliditāti arī no attālākajiem Latvijas reģioniem varēs šeit nodarboties ar sportu vairākas dienas.

Bērniem un jauniešiem ar invaliditāti būs iespējams rīkot sporta nometnes, kur viņi vairākas dienas speciālistu uzraudzībā nodarbotos ar dažādiem sporta veidiem un fiziskām aktivitātēm. Bet vecāki varētu atpūsties.

Darbavietas un prakses iespējas sporta speciālistiem

Sporta centrā būs darbavietas un prakses iespējas pielāgoto fizisko aktivitāšu speciālistiem rehabilitācijā un sporta fizioterapeitiem, kuriem šobrīd Latvijā prakses iespēju trūkst. Tādēļ viņi ir spiesti braukt strādāt uz citām valstīm, kaut arī Latvijā sporta nodarbības skolās bērniem ar invaliditāti bieži nav pieejamas tieši atbilstošu sporta speciālistu trūkuma dēļ.

Tāpat tiks nodrošinātas arī darba vietas cilvēkiem ar invaliditāti. Plānots, ka tie varētu būt 80% no visām darba vietām.

Šāds sporta centrs ir vajadzīgs, lai nodrošīnātu sporta iespējas gan profesionālajiem parasportistiem un sportistiem, gan iedzīvotājiem ikdienā. Latvijā 10% iedzīvotāju ir ar invaliditāti, un šim skaitam ir tendence pieaugt. Salīdzinājumam tas ir aptuveni tikpat, cik iedzīvotāju Daugavpilī, Liepājā un Valmierā kopā.

Trūkst sporta iespēju

Diemžēl sporta iespējas cilvēkiem ar invaliditāti Latvijā šobrīd ir ļoti ierobežotas – liela daļa sporta centru nav pietiekami pielāgoti, ir problemātiski nokļūt līdz sporta centriem, sporta centru tuvumā nav iespēju pārnakšņot cilvēkiem ar invaliditāti, noslogotības dēļ pieejamie treniņu laiki bieži nav izmantojami. Mūsu sportisti šobrīd burtiski “lāpās” ar treniņu vietām.

Būtiskākās sporta infrastruktūras problēmas šobrīd:

  • Esošā sporta infrastruktūra nav pielāgota vai ir tikai daļēji pielāgota.
    Tā rezultātā cilvēki ar invaliditāti to nevar pilnvērtīgi izmantot. Viņiem ir mazāk iespēju nekā citiem iedzīvotājiem.
  • Esošā infrastruktūra ir ļoti noslogota. Tā rezultātā cilvēkiem ar invaliditāti nav pieejami līdzvērtīgi treniņu laiki.
    Visbiežāk piedāvātie treniņu laiki ir pēc “pārpalikuma principa” – tad, kad citu pieprasījumu nav. Piemēram, ir bijuši gadījumi, kad parasportistiem tiek piedāvāts treniņa laiks plkst. 23.00 vakarā. Tāpat parasportistiem infrastruktūras trūkuma dēļ nereti nav iespēju trenēties tik bieži, cik tas būtu nepieciešams profesionālam sportam.
  • Nav kur organizēt sacensības, trūkst pielāgotu naktsmītņu
    Trūkst vietu, kur varētu organizēt sacensības un čempionātus vietējā un starptautiskā mērogā. Lai organizēšu šādas sacensības, ir nepieciešama gan pielāgota sporta infrastruktūra, gan pielāgotas nakšņošanas iespējas. Un tādas ir ļoti grūti atrast, jo lielākoties viesnīcās cilvēkiem ar invaliditāti ir pielāgoti vien pāris numuriņi (tostarp labierīcības).

Ja profesionālajiem sportistiem vēl reizēm ir iespēja braukt trenēties uz Vāciju, Spāniju, Itāliju un citām valstīm, tad jaunie un topošie sportisti trenējas mājās, publiskos parkos un laukumos. Bērni un jaunieši – bieži vien ir spiesti aprast ar domu, ka sports – tā ir ekskluzīva un grūti pieejama iespēja.

Vienlaikus kvalifikācijas standarti paralimpiskajām spēlēm arvien paaugstinās. Tādēļ treniņu vietu trūkums var ļoti negatīvi ietekmēt arī Latvijas sportistu iespēju turpmāk piedalīties un pārstāvēt valsti paralimpiskajās spēlēs. Bet iedzīvotājiem ar invaliditāti nepietiekamas sporta iespējas veicina mazkustīgu dzīvesveidu un negatīvi ietekmē veselību, dzīves kvalitāti un darbaspējas. Arī bērniem un viņu vecākiem, kuriem regulāri nepieciešams nodrošināt sporta iespējas veselībai, trūkst sporta infrastruktūras, kur varētu notikt vairāku dienu treniņnometnes vai regulāras nodarbības.

Šobrīd tas vēl nav zināms. Projekta turpmākās īstenošanas iespējas ir neskaidras, jo valsts budžetā šobrīd nav rasti līdzekļi tā turpināšanai.

Laika periodā no 2017. gada līdz 2020. gada beigām par piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem Paralimpiskajam sporta centram ir izstrādāts biznesa plāns, iegādāta daļa nepieciešamās zemes, veikta būvniecības priekšizpēte, izstrādāts arhitektoniskās vīzijas mets.

Specializētie paralimpiskie sporta centri pastāv visā pasaulē. Un tie joprojām tiek būvēti, lai nodrošinātu parasportistiem un cilvēkiem ar invaliditāti vienlīdzīgas sporta iespējas kā pārējiem iedzīvotājiem.

Tādi, piemēram, ir Somijā, Norvēģijā, Itālijā, Vācijā, ASV, Ķīnā, Ukrainā, Krievijā, Meksikā, Nikaragvā, Brazīlijā u.c. Sporta centru modeļi un pieejas dažādās valstīs atšķiras. Dokuments – Dažādu valstu pieredze parasporta infrastruktūras nodrošināšanā (PDF)

Ideālā pasaulē varbūt nebūtu vajadzīgi speciāli sporta centri sportistiem ar invaliditāti. Diemžēl mēs vēl nedzīvojam ideālā pasaulē. Daudzās valstīs iekļaujošu sporta centru modelis (tāds, kur vienuviet var trenēties gan cilvēki ar, gan bez invaliditātes) nedarbojas. Ne tikai sporta centru vides nepieejamības dēļ, bet arī tādēļ, ka sportisti ar invaliditāti neatrodas sporta centra lietotāju prioritārā saraksta augšgalā. Līdz ar to mēdz būt, ka viņi vispār netiek pie pakalpojumiem, kuriem būtu jābūt pieejamiem visiem.

Šādi valsts līmeņa sporta centri piedāvā ne tikai sporta laukumus, bet arī sniedz citus pakalpojumus, kas saistīti ar sporta zinātni, uztura zinātni, sporta medicīnu, fitnesa centriem, psiholoģisko atbalstu, izglītību, izmitināšanas iespējām utt. Tā ir visaptveroša pieeja, kas paredz iespēju parasportistiem izmantot pieejamo infrastruktūru pilnā apjomā jebkurā diennakts laikā.

Lielākā daļa Latvijas sabiedrības šāda sporta centra būvniecību atbalsta. Latvijas Paralimpiskās komitejas sadarbībā ar “Norstat Latvija” 2019. gada nogalē veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka 68% Latvijas iedzīvotāju atbalsta ieceri būvēt Paralimpisko sporta centru. 29% respondentu norādījuši, ka grūti pateikt. Bet 3% norādījuši, ka neatbalsta.

Savukārt Bišumuižas apkaimē 94% aptaujāto iedzīvotāju atbalsta ieceri būvēt Paralimpisko sporta centru, norādot gan to, ka cilvēkiem ar invaliditāti būtu piemērota vieta sportošanai, gan līdz ar šāda projekta īstenošanu sagaidot Bišumuižas apkaimes un infrastruktūras attīstību.

Aptauja rāda, ka 97% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka valstij ir nepieciešams atbalstīt paralimpisko sportu – 74% pilnībā piekrīt šim uzskatam, 23% daļēji piekrīt. Savukārt tikai 3% šim uzskatam nepiekrīt.