Loka šaušana
Loka šaušana Paralimpisko spēļu programmā iekļauta kopš to pirmsākumiem 1960. gadā.
Loka šaušanā izmanto divu veidu lokus – rekursīvo loku (recurve) un kompaktloku (compound).
Rekursīvā loka šāvējiem šaušanas attālums ir 70m pa 122cm diametra mērķi, kompaktloka šāvējiem – 50m pa 80 cm mērķi. Punkti tiek skaitīti atkarībā no tā, kurā no punktu zonām trāpa bulta – trāpot mērķa centrā iegūst 10 punktus, jo tālāk no centra, jo punktu ir mazāk.
Paralimpiskā loka šaušana notiek trīs veselības grupās – OPEN, W1 un VI, kuras piešķir kvalificēti klasifikatori pēc Starptautiskās Paralimpiskās komitejas noteikumiem.
OPEN grupā startē loka šāvēji ir ar mazākiem ierobežojumiem, sākot no minimuma, lai vispār kvalificētos par para sportistu. Šajā grupā šauj gan ar rekursīvo loku, gan ar kompaktloku un abi loki ir gandīz tādi paši kā vesalajiem sportistiem.
OPEN grupas šāvējiem traucējumi ir vai nu ķermeņa augšadaļā, apakšdaļā vai vienā kermeņa pusē. Tas ir ļoti labi redzams uz šaušanas līnijas – daudzi šāvēji izmanto ratiņkrēslu, bet ir mobili ķermeņa augšdaļā. Ir sportisti bez rokām, kas šaušanai izmanto kājas. Ir šāvēji, kuriem ir viena roka, kas rekursīvo loku atvelk ar zobiem vai kompaktloku atvelk ar pie pleciem īpaši izveidotu atlaišanas mehānismu. Šeit improvizācijai par palīgierīcēm nav robežu – galvenais ir ielādēt bultu, atvilkt loku un trāpīt mērķī.
W1 grupā sportistiem ir vairāk kustību ierobežojumu un vairāk noteikumu, par to, kāda tipa ekipējumu viņiem ir atļauts lietot. Šeit klasificētajiem sportistiem traucējumi ir gan ķermeņa augšdaļā, gan apakšdaļā, torsā vai vismaz 3 locekļos. Lielākā daļa, kas šauj šajā grupā, ir paralizēti no vidukļa uz leju. Stabilitāte ir viena no loka šaušanas atslēgām, un tas parasti ir lielākais izaicinājums W1 grupas loka šāvējiem. Šī iemesla dēļ W1 grupā ir atļauta fiksācija ratiņkrēslā, kas nav atļauta OPEN grupā. Šajā grupā vienā konkurencē ir atļauts izmantot abu veidu lokus – gan kompaktloku, gan rekursīvo loku, bet tā atvilciena spēks nedrīkst pārsniegt 45 mārciņas (45 lbs / 20 kg). Dažiem sportistiem ir atļauts asistents, kurš palīdz ielādēt bultu.
Paralimpiskajās spēlēs vēl nepiedalās, bet jau ir iekļauti pasaules čempionātos un citās sacensībās, atsevišķā grupā šauj arī neredzīgie loka šāvēji – VI (no angļu: visually impaired). Šeit var piedalīties šāvēji ar dažādas pakāpes redzes traucējumiem, bet, lai nosacījumi visiem būtu vienādi, tiek lietoti acu aizsegi. Neredzīgie šauj ar pielāgotu rekursīvo vai kompakltloku un izmanto speciālu taustes tēmekli un stājas statīvu. Asistents var atrasties viena metra attālumā aiz sportista un palīdzēt ar trāpījumu noteikšanu un punktu skaitīšanu. Šaušana notiek pa 30m attālumā novietotu 80cm diametra mērķi.
Sacensības Paralimpiskajiem loka šāvējiem notiek gan individuāli, gan jaukto pāru komandās (viena sieviete un viens vīrietis), gan pāru komandās (divi vīrieši vai divas sievietes).
Katras sacensības var iedalīt divās daļās – pirmā no tām ir kvalifikācija, kurā tiek šauts vingrinājums 70m, 50m vai 30m raunds ar 72 bultām. Atkarībā no kvalifikācijā iegūtās punktu summas, dalībnieki (gan individuāli, gan komandas) tiek sakārtoti tabulā sacensību otrajai daļai – izlēgšanas cīņām – katras turnīrcīņas uzvarētājs dodas tālāk, kamēr nokļūst līdz finālam un cīņai par medaļām.
Ja Tu esi pacietīgs, precīzs un tehnisks cilvēks, šis sporta veids ir Tev!
Info par visiem klubiem: https://archery.lv/lv/klubi/
Treniņu iespējas
Sporta veids | Vieta/Laiks | Piezīmes |
---|---|---|
Loka šaušana |
Aviācijas ielā 13, Rīgā
Otrdiena: 18:00 - 21:00 |
Maksas treniņi (30 eiro par iestāšanos klubā, 30 eiro menesi par treniņiem). Cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Treneris: Eduards Lapsiņš, +371 29266088 Gints Jonasts, +371 29289119, e-pasts gijo@inbox.lv |
Loka šaušana |
Bāzē, mājas "Babītes", Salas Pagasts Treniņi individuāli saskaņojot |
Maksas treniņi (30 eiro par iestāšanos klubā, 30 eiro menesi par treniņiem). Cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Treneris: Eduards Lapsiņš, +371 29266088 |