Para iejāde

Paralimpiskā iejāde savu debiju paraolimpiskajās spēlēs pirmo reizi pieredzēja 1984.gadā, bet kopš 1996.gada šis sporta veids paraolimpisko spēļu programmā ir regulāri.

Para iejāde ir dresūra (dressage). Kopumā tai ir trīs dresūras kategorijas. Komandas disciplīna (Team Test) ir sacensības, kurās secīgi piedalās 3 vai 4 vienas valsts (komandas) pārstāvji. Individuālā (Individual test) disciplīna paredz viena dalībnieka startu, kuram uz laukuma jāizpilda jau iepriekš noteikti elementi noteiktā secībā. Brīvā stila disciplīnā (Freestyle) sportistam ir iespēja gan pašam izvēlēties elementus, kurus izpildīt, gan to secību, gan mūzikas pavadījumu. Sportisti sacenšas laukumā ar smilšu segumu un viņu kustības novēro 5 neatkarīgi tiesneši. Tiesneši vērtē gan elementu izpildījuma precizitāti, gan sportista stāju, kā arī vēro estētikas elementus, lai novērtētu, vai priekšnesums ir pietiekami saturīgs. Šie rezultāti pēc tam tiek saskaitīti kopā un atzīme jeb rezultāts izteikts procentos.

Para iejādē netiek nošķirti vīrieši no sievietēm – visi sportisti startē kopā un sacenšas viens pret otru, balstoties uz sportistiem noteiktajām invaliditātes klasēm. Konkrētā programma tiek pielāgota klasei – vājākajai klasei ļaujot izpildīt vienkāršākus elementus un spēcīgākās klases pārstāvjiem, ļaujot izpildīt sarežģītus un kombinētus elementus. Šajā sporta veidā sportistiem ir iespēja izmantot arī pielāgotu inventāru, piemēram, speciāli sportistam pielāgotus sedlus.

Para iejāde ir viens no sporta veidiem, kas prasa pacietību, sapratni pret zirgiem un pacietību, jo tas, ko iespējams vērot uz sacensību laukuma, ir neaizmirstama sportista un zirga radīta harmonija.


													

Treniņu iespējas

Sporta veids Vieta/Laiks Piezīmes
Para iejāde

Tīraines staļļi, Vecozolu iela 100, Tīraine, Mārupes novads

Otrdiena: 9:00 - 16:00
Trešdiena: 9:00 - 16:00
Ceturtdiena: 9:00 - 16:00
Piektdiena: 9:00 - 16:00

Bezmaksas treniņi pieejami cilvēkiem ar kustību un garīgiem traucējumiem

Trenere: Daria Tikhomirova, +371 29277923, d.tikhomirova@inbox.lv

Vairāk info

Saistītie jaunumi