Sēdvolejbols

Sēdvolejbols, kas kā sporta veids izgudrots 1950.gadā Nīderlandē, pirmo reizi vasaras paraolimpisko spēļu programmā debitējies 1980.gadā vīriešiem un 2004.gadā sievietēm. Tas ir komandu sporta veids, kurā vienlaicīgi uz laukuma atrodas x spēlētāji.

Salīdzinoši ar parasto volejbolu, sēdvolejbola spēles laukums ir mazāks – vien 10×6 metri. Tīkla augstums sievietēm un vīriešiem ir atšķirīgs- sievietes spēlē ar tīkla augstumu, kas ir 1,05m, savukārt vīrieši spēlē ar tīkla augstumu 1,15m. Sēdvolejbolā tiek izmantota tāda pati bumba kā volejbolā.

Ņemot vērā, ka laukums sēdvolejbolā ir mazāks, tas tiek sadalīts divās zinās – priekšējā zonā un aizmugurējā zonā. Priekšējā zona no aizmugurējās zonas tiek nodalīta ar uzbrukuma līniju, kas atrodas 2m no tīkla. Tikai trīs spēlētāji, kuri atrodas priekšējā zonā, drīkst uzbrukt vai bloķēt pretinieku metienu. Sēdvolejbolā atsevišķi tiek izdalīts aizsargs jeb Libero, kurš paraksti velk arī atšķirīgas krāsas kreklu un spēlē aizmugurējā zonā. Interesanti, ka spēlētāju atrašanās vietu nosaka tas, kur atrodas viņu dibens – tam vienmēr jābūt kontaktā ar spēles segumu, izņemot ļoti ekstrēmās aizsardzības situācijās, kad īsa dibena atraušana no zemes ir pieļaujama.

Atšķirīgi no parastā volejbola, sēdvolejbolā drīkst bloķēt vai uzbrukt servei. Galvenais šīs spēles mērķis ir neļaut bumbai pieskarties zemei savā laukuma pusē un piespiest pretinieku kļūdīties. Parasti viena spēle sastāv no 5 setiem, un komanda, kas pirmā uzvar 3 setus, uzvar arī spēlē.

Parasti sēdvolejbola komanda sastāv no 12 spēlētājiem, kur 6 regulāri atrodas uz spēles laukuma. Lai nodarbotos ar sēdvolejbolu, visiem spēlētājiem jābūt ar invaliditāti, piemēram, amputācijas, muskuļu spēka zudums vai zudusi kustība locītavā. Lai arī visa spēle norit sēžot, piecelties kājās pēc izspēles vai nomainīt spēlētājus nav aizliegts.

Spēlētāji pēc invaliditātes tiek iedalīti divās grupās – MD (Minimally disabled) un D (disabled). Komandā drīkst būt divi spēlētāji ar minimālo invaliditāti (MD), tomēr spēles laikā uz laukuma var atrasties tikai viens šādas spēlētājs.

Sēdvolejbols ir ļoti ātrs un aizraujošs sporta veids, kas prasa izcilu reakciju, spēcīgu augšējo ķermeņa daļu, izturību, līdzsvaru un modrību.


													

Treniņu iespējas

Sporta veids Vieta/Laiks Piezīmes
Sēdvolejbols

Dārzciema iela 86 ( ieeja no Rēzeknes ielas), Rīga

Otrdiena: 18:30 - 20:30
Ceturtdiena: 19:00 - 21:00
Piektdiena: 19:00 - 21:00

Bezmaksas treniņi pieejami cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Andrejs Filipavičs t. +371 26032673 andrejs@lisa.lv
Uldis Ektermanis t. +371 29268483 uldis@lisa.lv

Vairāk info

Saistītie jaunumi